Adım Adım Veri Kurtarma Süreci

Verileriniz kaybolduysa ve “Veri Kurtarma” hizmetimizden yararlanmaya karar verdiyseniz aşağıdaki adımları izleyerek kaybolan verilerinize yeniden erişebilirsiniz.

1. Adım: Kararınızı Gözden Geçirme

Hizmete başvurmadan önce kararınızı son kez gözden geçiriniz. “Veri Kurtarma” işlemlerinin uzman bir ekip tarafından yürütülen uzun ve zahmetli bir çalışma ile gerçekleştirildiğini, dolayısı ile maliyetin yüksek olacağını göz önünde bulundurunuz. Maliyet ile ilgili fikir edinmek için Fiyat Listesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yedeklerinizi yeniden kontrol ederek ihtiyacınız olan asgari veriyi belirleyin, unutmayın ki işlem maliyeti büyük oranda zaman temelinden hesaplandığı için bazı durumlarda veri miktarı çoğaldıkça işlem maliyeti de artabilir.

2. Adım: Cihazı Emniyete Alma

Üzerinde verileriniz olan cihaz çalışmaya devam ediyorsa bir an önce durdurun ve sistemden bağlantısını sökün. Cihazınız çalıştıkça veriler daha da ulaşılamaz duruma gelebilir. Cihazınızı sistemden çıkarmak için (örneğin sabit disk ise) teknik bir uzmandan yardım alın, uzman değilseniz kesinlikle müdahale etmeyin, uzman olmayan kişilerin müdahalesine izin vermeyin. RAID sistemine sahipseniz diskleri bilgisayar ile birlikte almamız gerekmektedir. Bu durumda bilgisayara hiçbir müdahale yapmadan kapatınız. Zaman kaybetmeden, son olarak yaptığınız değişiklikleri, gerçekleşen olayları ve hataları not alınız. Çıkardığınız cihazı zarar görmeyeceği bir ortamda, başkalarının bilmeden çalıştıramayacağı bir biçimde saklayınız.

3. Adım: Veri Kurtarma İstek Formunun Doldurulması

Hizmetten yararlanabilmek için, sizinle ve cihazınızla ilgili ayrıntılı bilgileri kaydettiğimiz Veri Kurtarma İstek Formu‘muzu doldurmanız gerekmektedir. Bu form aynı zamanda sizinle yaptığımız bir sözleşme niteliği taşır.

Formda verdiğiniz bilgilerin doğruluğu teknik anlamda hayati öneme sahiptir. Verdiğiniz hatalı bilgiler, veri kurtarma süresini ve maliyetini artıracaktır. Bu nedenle formu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurunuz.

Veri Kurtarma İstek Formu adımlar şeklinde düzenlenmiş olup ilk adımda kişisel bilgiler, diğer adımlarda cihaz ile ilgili bilgiler istenir. Bilgiler girildikten sonra karşınıza formunuzun son hali getirilir. Burada “Sözleşmeyi Oku” düğmesine basarak sözleşmeyi dikkatle okumanız yararınıza olacaktır. Sözleşmeyi okuduktan sonra “Kaydet” düğmesi ile formu kaydedip son aşamada “Yazdır” düğmesi ile formu yazıcınızdan iki (2) kopya halinde bastırıp, imzalayın. (Bu imza ile cihaz üzerinde işlem yapılmasına izin vermiş ve sorumluluğu kabul etmiş oluyorsunuz. Bu nedenle cihazın sahibi şahıs ise; kendisinin, firma ise; firma yetkilisinin imzalaması yerinde olacaktır.)

4. Adım: Analiz Ücreti

Ödeyeceğiniz “Analiz Ücreti” disk üzerinde yapacağımız ön çalışmanın bedelidir. Bu çalışma veri kurtarmaya yönelik bir çalışma değildir; cihazın durumunun, verilerin hangi sürede, ne kadarının kurtarılabileceğinin, veri kurtarma maliyetinin tespiti için yapılan bir çalışmadır. İki(2) ile beş(5) gün süreli bu çalışma sonrasında size bir rapor halinde yukarda belirtilen bilgiler sunulur. Burada amaç bu rapordan yararlanarak işleme devam edip etmemeyi seçebilmenizdir.

“Analiz Ücreti” işleme başlanmadan önce peşin alınır ve iade edilmez. Ödemeniz gereken “Analiz Ücreti”‘ni Fiyat Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz. Unutmayın ki hesaplama sırasında belirttiğiniz seçenekler doğru değilse hesapladığınız fiyatlar da doğru olmayacaktır. Bu durumda işleme başlamak için sizden analiz ücretinin kalan kısmının yatırılması istenecektir. Ayrıca analiz sırasında diske yapılan müdahaleler gibi gizlenen/önceden anlaşılamayan durumlar tespit edildiğinde sizden yeni duruma göre yeniden analiz bedeli talep edilecektir. Bu nedenle olabildiğince doğru bilgiler vermeye çalışınız, karanlıkta kalan durumlar varsa çalışmalarımızı ona göre yönlendirebilmemiz için bunları önceden bildiriniz.

5. Adım: Analiz İşlemi ve Analiz Raporu

Yukarıda da anlatıldığı gibi “Analiz” işlemi “Veri Kurtarma” adımının maliyeti, kurtarma oranı ve süresinin kesinleştirilebilmesi için gereken bir adımdır. Bu adım ortalama olarak 2-5 gün sürmekle birlikte bazı arızalarda daha uzun olabilir. Bu durumda “Analiz”‘in uzayacağı size bildirilir.

“Analiz” işlemi tamamlandığında “Analiz” sonucu size “Analiz Sonucu Bildirim Formu” ile bildirilir. Bu raporda size; yapılacak kurtama işleminin süresi, kurtarılabilecek veriler, işlemin toplam bedeli ve işleme başlanmadan önce ödemeniz gereken peşinat (genelde toplam bedelin yarısı) iletilir ve onayınız beklenir. Bu aşamada sunulan şartlar süre ve maliyet olarak size uygun değilse işlemi bu adımda kesebilirsiniz. Bu durumda cihazınız tarafınıza iade edilerek işlem sonlandırılır.

6. Adım: Analiz Sonucu'nun Onaylanması ve Kurtarma Aşaması

Önceki adımda sunulan raporu onaylayıp peşinatı ödediğinizde “Veri Kurtarma” adımına geçilir. Bu adımda “Analiz” sırasında tespit edilen teknik bilgilere göre kurtarma işlemi gerçekleştirilerek veriler güvenli bir depolama aygıtına alınır. Verilerin sağlamlığı uzmanlarımız tarafından ön incelemelerle tespit edilerek, gerekiyorsa işlemler tekrarlanır.

7. Adım: Kurtarılan Verilerin Testi ve Teslimi

Kurtarılan veriler ya da verilerden ipucu olabilecek örnekler size sunularak doğruluğunun tespitini ve kabûlünü yapmanız istenir. Kurtarılan veriler kalan ödemeyi tamamladıktan sonra size teslim edileceği için bu adımda dikkatli olmanız ve verilerinizi tam olarak dikkatlice kontrol etmeniz yerinde olacaktır. Verilerinizin tam ve doğru olduğunu onaylayıp ödemeyi tamamladığınızda veriler size teslim edilir.

Verilerin teslimi istediğiniz ortamda yapılabilir. Adresimize ulaştıracağınız veya sizin adınıza tarafımızdan temin edilecek harici disk, flash disk  gibi cihazlara  veya bilgisayarınıza verilerin aktarılmasını isteyebilirsiniz.

8. Adım: Kalan Veriler için Son Şans ve Kaynak Cihazın İadesi

İşlem sırasında cihazınız üzerinde yaptığımız teknolojik değişiklikleri korumak amacı ile sözleşmede de yer aldığı biçimde cihazınızın iade edilmeyeceği analiz raporunda belirtilmiş olabilir. Bunun dışındaki durumlarda cihazınız belli bir süre firmamızda saklanır ve bu size geri dönüşler için bir fırsat sağlar. Bu süre sonunda cihazınız iade edilir. Bu süreyi kullanmak istemezseniz cihazınızı, kurtarma için gerekli ödemeyi yaptıktan sonra, teslim alabilirsiniz. Bu durumda işlem sonlanmış olur ve diskiniz üzerinde yeni bir çalışma talep edemezsiniz. Bu aşamadan sonra işlem yalnızca “Analiz İşlemi” ile yeniden başlatılabilir.


Adres

Bankacı Sokak No: 3/1 06640 Kocatepe/ANKARA

Sosyal Medya

Telefon

Tel: +90 312 418 43 22
Tel: +90 312 417 97 79
Fax: +90 312 425 61 74

İLETİŞİM

Aşağıdaki Adres, Form ve Telefonlardan Bize Ulaşabilirsiniz.