Fiber Optik Kablo Sonlandırma

Fiber optik kablolar özel kutularda sonlandirilmak zorundadir. Bu kutular duvar tipi ve kabinet tipi olarak iki çesittir.Fiber kablolar hiçbir zaman yalniz basina kullanilamazlar.Bir projede kullanilan kablolar kabinetlere veya sonlandirma kutularina kadar getirilir. Aktif cihazlara fiber patch kablolar ile erisirler.F/O kablo ile patch kabloyu birlestirmek için arada Coupler denen disi adaptörler kullanilir.

FO kablolarin sonlandirilmasinda standart ürün olarak olarak ST(yuvarlak görünüslü) veya SC(kare görünüslü) konnektörler kullanilmaktadir. MTRJ, LC ve FC gibi konnektör çesitleride mevcuttur.

FO sonlandirmalar uçtan uca en az kayip olacak sekilde yapilmak zorundadir. Bu yüzden konnektörlerin isçiligi bu konuda uzmanlasmis teknik elemanlar tarafindan yapilmalidir. Günümüzde artik yaygin olarak EPOXY konnektörler kullanilmaktadir.Bu konnektörlerin özelligi,f/o kablonun özel yapistiricilar vasitasi ile konnektöre terminasyonunu saglar.Yapistiricilar çok kisa sürede kuruyarak kullanima hazir hale gelir.

Fiber konnektörlerin takilmasi asamasinda özel aletler kullanilir.Kabloyu siyirmak için ince ve hassas agizli pense,konnektörün uçlarini kesmek için ucu elmastan yapilmis kesme kalemi, konnektörden tasan kismi temizlemek için 0 mm den ince zimpara , terminasyonu yapilmis uçlari gözle kontrol edebilmek için mikroskop ve en sonunda da bu uçlari test etmeye yarayan F/O test cihazlari kullanilir.

Uçlarin desibel cinsinden ölçümleri yapilir eger sonuçlar yüksek çikarsa zimpara ile temizlenerek uygun degerlere gelmesi saglanir.Zimparalama islemi sonunda bu degerleri elde edemiyorsak takilan konnektörün yerine yenisini takarak sistemin çalismasini saglamaliyiz.


Adres

Bankacı Sokak No: 3/1 06640 Kocatepe/ANKARA

Sosyal Medya

Telefon

Tel: +90 312 418 43 22
Tel: +90 312 417 97 79
Fax: +90 312 425 61 74

İLETİŞİM

Aşağıdaki Adres, Form ve Telefonlardan Bize Ulaşabilirsiniz.